İYİ Partili Erdem’den Demirtaş’ın açık mektubuna yanıt

İYİ Partili Erdem'den Demirtaş'ın açık mektubuna yanıt
İYİ Partili Erdem'den Demirtaş'ın açık mektubuna yanıt
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Partili Erdem’den Demirtaş’ın açık mektubuna yanıt geldi. Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş İYİ Parti lideri Meral Akşener’e açık mektup yazmıştı. Bununla ilgili olarak İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem’e soru yöneltildi.

Sorulan bu soruya Erdem, canlı yayında konuyla ilgili açıklamada bulundu. İyi Parti’li Erdem; “Milletin çizgisi olduğuna inandığımız için biz onu ortaya koyuyoruz. Her siyasi parti milletin sesidir. Milletin temsilcisi olduğu, milletin değerlerini temsil ederek bunu gündeme getirdiği zaman ancak teveccüh görür ve yaptığı siyaset bir işe yarar diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

İYİ Partili Erdem’den Demirtaş’ın açık mektubuna yanıt

İYİ Partili Erdem'den Demirtaş'ın açık mektubuna yanıt
İYİ Partili Erdem’den Demirtaş’ın açık mektubuna yanıt

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e dün açık mektup yazmıştı. Yazmış oldugu açık mektupta Demirtaş, “Size hak olan müzakere siyaseti, HDP için neden bir hak değil? HDP’nin, oy vereceği cumhurbaşkanı adayı ile müzakere yapmasının nasıl bir sakıncası olabilir” sorularını yöneltti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “CHP, HDP ile görüşebilir bu net. Ama bize asla getiremez” açıklamalarında bulunmuştu.

Selahattin Demirtaş, “Açık açık sormam gerekiyor” sözleriyle özetle açık mektubunda şu soruları paylaştı.

“HDP’li seçmen olarak benim oyumu istiyor musunuz? Yerel seçimlerde Millet İttifakı’nın belediye başkanlarının kazanmasını sağlayan HDP oyları için ‘istemem’ demediğinizi de hatırlatırım. Arkadaşlarınız HDP seçmeninin oylarıyla bakanlık koltuklarına oturmaya adaylarsa bizi ikna etmeniz gerekmez mi? Demokratikleşmeye dair talepleri taviz olarak mı görüyorsunuz? Eğer iktidar olursanız ve HDP’nin talepleri sizin masanıza gelmeyecekse bize hangi masayı öneriyorsunuz? HDP de HDP seçmeni de eşitler arası, omuz hizasında yapılacak bir müzakere dışında hiçbir üstenci, dayatmacı, egemen bakış açısıyla yaklaşımı asla kabul etmeyecektir. Sorunlarımızın demokratik siyaset alanında, barış içinde, konuşarak çözülmesi dışında herhangi bir yöntemi benimsemiyoruz. Sizin önerdiğiniz başka bir yöntem var mı?”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem Halk TV’deki “Sözüm var” programına konuk olarak katıldı, Demirtaş’ın açık mektubuyla ilgili gelen soruyu cevapladı. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, “Ben Selahattin Demirtaş’ın mektubu hakkında konuşmak istemiyorum. Çünkü siyasette böyle bir metot yok. Ama biz kendi düşüncelerimizi söylüyoruz. Açık söylüyoruz. Hatırlarsanız bu yayınlarda söyledim. AYM kararlarına uyulması, kayyum uygulamalarının demokrasiye aykırı olduğu yahut AİHM kararına uyarken iktidarın sevdiği ya da sevmediği tutuklu gibi bir ayrımın olamayacağını… Bunlar yeni söylediğimiz şeyler değil” ifadelerini kulandı

İYİ Partili Erdem’den Demirtaş’ın açık mektubuna yanıt

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

HaberUrfa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!